האתר לזכרו של עמר אל-קבץ

זיכרונות מביקור של עמר בקנדה

לפני הגיוס הזמנו את עמר למונטריאול שבקנדה, ואני מאושר על ההזדמנות הזו שניתנה לי להיות איתו ורק אתו. שנינו לבד ימים שלמים ברחבי קנדה. עם הרבה זמן לשיחות, שיחות רציניות ופחות רציניות, שעות של כובד ראש ושעות של בדיחות הדעת.
התבוננתי בו מהצד, וכל פעם התפעלתי ממנו מחדש.
טיילנו יחד בנופים מדהימים. הוא כל-כך נהנה מהנופים, מהטבע, משפע המים ומהיערות, ואני מסתכל עליו ורואה כל-כך הרבה שמחה ושקט נפשי.
אני חושב ונזכר באותו טיול, תמונות רצות לי בראש שאותן לא אשכח לעולם.
בביקור בפיורד של סגני. מקום שהלווייתנים מגיעים בלהקות להקות בכדי להאכיל את עצמם. עמר רץ כמו ילד, מספון אחד של הספינה לספון שני, למרות הקור והרטיבות, הוא לא רצה לפספס אף זווית או מראה של הלווייתנים.
טיילנו יחד ביערות שבצפון ומזרח מונטריאול, בטורונטו, במפלי הניאגרה בקוויבק ובעוד הרבה מקומות מדהימים ביופיים. בצפון קוויבק, בחזית אגם פסטורלי עמד לו בית קטן ובודד ``כזה בית הייתי רוצה``, הוא אמר, ואז הצעתי לו ``תישאר פה בקנדה, אני דואג לך לבית כזה`` ואז הוא עם חיוך ענה לי ``אין סיכוי… אני אגור בארץ במקום שקט אולי בנגב…``.
סיכמנו בינינו שאחרי השרות הוא חוזר לביקור נוסף.
אני לא אשכח את השיחה שהיתה לי איתו בנושא דת ומדינה. הרגיז אותו שהדת מנסה להתערב בענייני המדינה ושהיא מנסה לא פעם, לכפות רצונה על הכלל.
בערב יום כפור, אני זוכר, דאגתי לו לחולצה ולעניבה אופנתית. הוא נראה פשוט גבר חתיך ונאה. (לא הייתי רגיל לראות אותו בלבוש כל-כך אלגנטי), הוא לקח ממני טלית ויחד הלכנו לבית הכנסת הספרדי לתפילת ``כל נדרי``.
למרות אי הנוחות שאולי הרגיש בהופעה זו, הוא עשה הכל כדי לכבד את דרכי וערכי והצטרף אלי לתפילה.
לא אשכח את האנרגיות שהוא הוציא בכדי למצוא מתנות לרועי, לשירה, להורים ולחברים.
כששאלתי אותו מדוע אינו קונה משהו לעצמו ענה לי ``יש לי הכל אני לא צריך שום דבר``.
בביקור זה למדתי מה שידעתי עליו עוד מילדותו. הילד שהכרתי נעשה לגבר הנחוש בדעותיו, יודע בדיוק מה הוא רוצה, אוהב משפחה, וקשור לחבריו. ועם כל זה צנוע ולא חומרני.
לפני שעמר הגיע לקנדה, אבי העמיד בפני אתגר לנסות לשכנע אותו שירד מהרעיון של חיל קרבי.
הביקור הזה הספיק לי בשביל לדעת שלא לי ולא לאף אחד אחר יש איזה סיכוי להצליח בכזו משימה, לא אצל עמר.

איטה ואשר אלקבץ 

POWERED BY קידום אתרים
© 2024 כל הזכויות שמורות למשפחת אל-קבץ